Connect with us

BELEDİYE

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ DOLAYISIYLA MALTEPE BELEDİYESİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ DOLAYISIYLA MALTEPE BELEDİYESİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

“3 Aralık Dünya Engelliler” günü nedeniyle 2 Aralık 2022 tarihinde 10.00-13.00 saatleri arasında Maltepe Belediyesi Seyirtepe Sosyal Tesisleri’nde engelli vatandaşların katılımı ile kahvaltı etkinliği düzenledi.

Açılış konuşmasını İlçe Engelsiz Hayat Komisyonu Başkanı Makbule SARAK’ın yaptığı kahvaltı etkinliğine çok sayıda engelli vatandaş  ve aileleri  birlikte katıldı.

Engelli vatandaşların oldukça yoğun katılım gösterdiği kahvaltı etkinliğine CHP Maltepe İlçe Başkanı Ali Cengiz EROL, Maltepe Belediye Başkanı Ali
KILIÇ, Engelsiz Hayat Komisyonundan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Necati EREN, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Sevgi Özdemir, Maltepe Kent Konseyi Başkanı Eray Aydın, Belediye Meclis Üyeleri, İşitme Engelliler Federasyon Başkanı, Maltepe’de bulunan Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve Yerel Basının Temsilcileri katılım sağladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Maltepe İlçe Başkanı Ali Cengiz Erol yaptığı konuşmada, 3 Aralık Dünya Engelliler gününde geçmişten gelen bir ihmalkarlıkla sizleri mağdur ettiğimizin farkındayız. Ama elimizden geleni de yapıyoruz. Türkiye’nin koşulları belli. Bugün geldiğimiz duruma hepiniz şahitsiniz. İçler acısı durumlar yaşıyoruz, toplumsal bir travma yaşıyoruz. Şiddet her yerde, kadına şiddet, hayvana şiddet, sporda şiddet, toplumsal olarak psikolojik, sosyolojik sorunların altında ekonomik sorunlar yatıyor. Şartlar her geçen gün zorlaşıyor. Yaşam her geçen gün zorlaşıyor. Bu zorlaşan yaşam koşullarında sevginin, saygının egemen olduğu ve sevginin egemen olduğu yerde engellerin aşılamayacağı hiç bir engel olmadığından ben de engellilerimizin gününü canı gönülden kutluyorum dedi.

 

 

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Biraz önce kıymetli ilçe başkanımız, toplumda karşı karşıya bulunduğumuz sıkıntıların altını çizdi. Ben yıllardır hep şunu söylerim; Engellilerin önünde var olan engelleri koyanlar bizleriz. Yasayı yapanlar, bu ülkeyi yönetenler yerelde ya da genelde siyaset yapanlar, toplumların sıkıntılarını ve sorunlarını çözmek zorundadırlar. 80 küsur milyonluk bir Türkiye’den bahsediyoruz. Resmi rakamlara göre 8,5 milyon ve 10 milyon civarında engellimiz bulunmakta ama çok iyi biliyoruz ki, evinde engellisi olduğu için, utandığı için, sakladığı için, bilinmesini istemediği için, müracaat edip bunu resmi rakamlara, resmi mercilere taşımayan çok sayıda vatandaşımız var. Belki İstanbul gibi Ankara gibi İzmir gibi Büyükşehirlerimizde bu sorun bir nebze aşılıyor ancak, Anadolu’nun en ücra köşelerinde çocuğu engelli olduğu için, eşi engelli olduğu için, evdeki bir birey engelli olduğu için, bunların zincirlere vurularak, orada bir yaşam geçirmeleri zorunda kaldıklarını da biliyoruz. Dolayısıyla, toplumdaki kalkınmalar eğer eğitim seviyesi yükselmiyorsa, engelli olan kardeşlerimize daha düne kadar özürlü, sakat gibi ifadelerle hatta Özürlüler Federasyonu kurulmuştu; Sakatlar Federasyonu kurulmuştu ki bunu kuranlar bu sorunu çözmek için kuruyorlar.

Aslında temel yanlışımızın çok daha aşağılarda, çok daha derinlerde eğitimin içinde yattığını biliyoruz. Dünyanın her tarafında engelliler var. Sadece anadan doğma ya da sonra değil, bu coğrafyada, bu evrende, bu gök kubbenin altında insanlık çok büyük savaşlar yaşadı. Dolayısıyla savaşların, hastalıkların ortaya çıkardığı sonuçlardan geriye kalan engelliler var ama batılı toplumlar, çağdaş medeniyete ulaşmış toplumlar bu sorunu bir şekilde kendi içerisinde çözüyor ve sosyal devlet olma bilinciyle bu vatandaşlarına yaklaşıyorlar. Ama bizde ne yazık ki, daha düne kadar, toplumumuzun yüzde 10’unu oluşturan kitleye sakat ya da özürlü diyerek bu güne geldik. Maltepe Belediyesi olarak Maltepe’de yaşayan siz değerli kardeşlerimizle el ele vererek size bir şey dayatmayacağız. Size bir şey dikte etmeyeceğiz. Sorunu yaşayan sizlersiniz, sizler bizlere çözüm önerilerinizle geldiğinizde, kalıcı önerilerle geldiğinizde sanıyorum ki çözümleri daha kolay, hedefe daha kolay ulaşma gibi bir durumla da karşı karşıya kalabiliriz. Sadece Birleşmiş Milletlerin yılda 1 günü Engelliler gününün bana göre kutlanmaması lazım. Neyini kutluyoruz? Dışlanmayı mı kutlayacağız? Ötekileştirmeyi mi kutlayacağız? İşsizliği mi? Ya da hastaneye gittiğinde kendisine yardım edilmemesini mi kutlayacağız? Ya da tek başına binip bir belediye otobüsüne istediği yere gidemeyen bir vatandaşımızın gününü mü kutlayacağız? Dolayısıyla bu kutlama değil tam tersine böylesi önemli günler soruna biraz daha fazla dikkat çekmek, olaya parmak basmak anlamında önem ifade eder.  Bizler aynı geminin tayfalarıyız dolayısıyla empati kurarak birbirimize yaklaştığımızda, sorunların çözümüne baktığımızda çözülmeyecek hiç bir engelin olmadığını düşünüyorum. Kadın Aile Müdürlüğümüzün, Maltepe Belediyesi Müdürlüklerinin, İlçe yönetiminin yaptığı bu toplantıya katılımınız için hepinize canı gönülden teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, İyi ki Maltepe’desiniz. Şimdiden hepinizin yeni yılını kutluyorum, gelecek yılda ve gelecek yıllarda daha çağdaş, daha modern, herkesin hak ettiği seviyede bir sosyal devlet içeresinde kardeşçe beraber yaşadığımız, kimsenin kimseyi ötekileştirmediği, kimsenin kimseye kem gözle bakmadığı herkesin adının ayrı olduğu, soyadının kocaman bir Türkiye olduğu bir ülkede yaşamak umutlarıyla yeni yılınızı kutluyorum. dedi.

Organizasyonunun gerçekleşmesinde ve planlanmasında emek harcayan Engelsiz Hayat Komisyonu Üyeleri ve müziği ile sanatsal anlamda emek veren ve destek sunan sanatçısı Seyit OSANMAZ ve ekibinin türküleri eşliğinde engelliler doyasıya eğlenerek halay çektiler.

Continue Reading
Advertisement FDGFGFGFGFGF
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Dogus tv