Connect with us

Genel

TANINMA TALEBİYLE İLGİLİ ATILAN ADIMIN DEVAMININ GELMESİNİ ARZU EDİYORUZ 

KKTC Meclis Başkanı Zorlu Töre, tanınma isteminin bazı çevreleri rahatsız ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, tanınma isteminin ülkedeki bazı çevreleri rahatsız ettiğini ifade etti. Bugün “Egemen eşitlik üzerine” görüşme yapılması tezinin, “ana vatan Türkiye’nin resmi ve milli tezi olduğunu” söyledi.

Zorlu Töre katıldığı bir programda gündeme dair açıklama yaptı. “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yaptığı konuşmasının tarihe not düşülmesi açısından önemli” olduğunu vurguladı.

KKTC’nin verilen bunca mücadeleden sonra tanınmak istediğini ifade eden Töre,  “New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Tatar ve Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’nun Kıbrıs meselesinde bir çıkmazın olduğu ve bir anlaşma sağlanamayacağını Birleşmiş Milletlerin bir rapor olarak yayınlamasını istiyoruz” dedi.

Tanınma talebi ile ilgili atılan adımın devamının gelmesini arzuladıklarını vurgulayan Töre, “Türk Devletleri Konseyi toplantısında bu anlamda bir gelişme beklediklerini” söyledi. “Bütün bunlara rağmen bugün hâlâ bazı çevrelerin federasyon tezinde ısrar etmesinin bir anlamı olmadığını” vurguladı.

Yunanistan’la yaşanan gerilim ile ilgili soruları yanıtlayan Töre, “Bazı ülkeler tarafından Yunanistan’ın şımartıldığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert uyarılarının dikkate alınması gerektiğini” ifade etti.

Türkiye’nin “Mavi Vatan” ve Doğu Akdeniz’deki enerji denkleminde çok doğru ve dengeli  politikalar ürettiğine” değinen Töre, “Türkiye’nin yakın zamanda enerji koridoru üzerinde çok önemli bir ülke konumuna geleceğine” değindi.

 

Copyright © 2021 Dogus tv