Connect with us

Genel

KIRMIZI ODA DİZİSİ İLE ORTAYA ÇIKAN İSTİSMAR DAVASINDA SÖZDE ÖZ BABA İNDİRİMSİZ 60 YIL 9 AY HAPİS CEZASI ALDI!

Kırmızı Oda, İstismarı Ortaya Çıkarmıştı: Babaya 60 Yıl 9 Ay Hapis

 

Olay, “Kırmızı Oda“ isimli dizide işlenen konu sayesinde mağdur çocuğun kendisinin de öz babası tarafından istismar edildiğinin farkına varmasıyla ortaya çıkmıştı. İstismara uğradığını anlayan kız çocuğu, babasının tehditlerine rağmen söz konusu istismarı annesine anlatmıştı. Yaklaşık bir yıldır süren davada, 55 yaşındaki öz baba E.U. hakkında, ‘nitelikli cinsel istismar’ suçundan indirimsiz 60 yıl 9 ay hapis cezası aldı. UCİM adına davaya müdahil olan avukatlardan İstanbul Hukuk Koordinatörü Avukat Özgür Eraslan ’’Uzun süre devam eden çok boyutlu ve sistematik bir istismar bu kararla birlikte son buldu’’ dedi.

Kırmızı Oda dizisinde üvey babasının tacizine maruz kalan ‘Kumru’ isimli karakterin hikayesini izleyen 11 yaşındaki kız çocuğu, annesine gözyaşları içerisinde yıllardır öz babası E.U. tarafından istismar edildiğini anlattı. Kızının anlattıklarına kayıtsız kalmayan anne, çocuğuna yıllarca sistematik olarak cinsel saldırıda bulunan ve kimseye anlatmaması konusunda tehdit eden 55 yaşındaki sanık hakkında emniyete giderek şikayette bulundu. Şikayetten bir gün sonra 22 Mart 2021 tarihinde E.U., tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mağdur çocuk ifadesinde, ‘’Babam yıllardır beni istismar ediyor. Babam bana ‘Bu olanları başkasına anlatırsan, seni öldürürüm’ diyordu. O yüzden de korktum ve kimseye yaşadıklarımı anlatamadım. Babam, kuşumu da istismar ediyordu’’ dedi. Mağdur çocuk, evinde beslemekte olduğu küçük kuşun da istismarcı tarafından eziyete uğradığını, suça konu eylemler sırasında ona da zarar verdiğini söyledi.

 

‘Baba’ E.U.’nun cinsel içerikli malzemelerden oluşan siyah bir poşetinin olduğu ve o poşeti annesinin evinde sakladığı öne sürüldü. Soruşturma yürütülürken E.U.’nun cep telefonu da bulunamadığı için incelenemedi. Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından hazırlanan adli tıp raporu ve psikologlar tarafından hazırlanan rapor İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu. Adli tıp raporunda, ‘cinsel istismara ait bulguların’ tespit edildiği yer aldı. Mağdur çocuk ile görüşen psikoloğun hazırladığı raporda ise ‘’Mağdur ile yapılan görüşme sonucunda mağdurun ifadelerinin güvenilir ve anlattıklarının tutarlı olduğu kanaatine varılmıştır. Güven konusunda şüphe kalmamıştır’’ denildi.

E.U’nun öz kızına ‘Nitelikli cinsel istismar’ suçunu işlediği iddiasıyla yargılandığı davada, İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi 14 Eylül 2022 tarihinde kararını açıkladı. Kararda, E.U., ’nitelikli cinsel istismar’ suçundan 60 yıl 9 ay hapis cezası aldı. Kararda ayrıca, sanığın dosyaya yansıyan olumsuz kişiliği, sanığın suç işleme hususundaki eğilimi ve suç işlemekten çekinmemesi gerekçeleriyle indirim uygulanmadı.

 

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği İstanbul Hukuk Koordinatörü Av. Özgür Eraslan: “Davaya dernek olarak müdahil olduk. Bu dava istismar yönüyle hepimiz için çok zor ve ağır bir davaydı. Mağdur kız çocuğu çok ağır cinsel istismara maruz kalmıştır. Sanık, öz kızını yıllardır ölümle tehdit ettiği için mağdur çocuğumuz korkup susmuş. Sanık ceza alana kadar aileyle birlikte mücadele ettik. Bu davada özellikle, çocuğun evdeki kuşunun da sanık tarafından istimara uğratıldığına dikkat çekmek isteriz. Hayvanlara eziyet davranışları, istismarcıları tespit için son derece önemli bir işarettir. Bu konuda yapılmış bilimsel çalışmalar da mevcut. Dernek olarak her zaman çocukların yanındayız. UCİM olarak, çocukların mağdur olduğu her yerde çocukların yanında olacağımızın bilinmesini isteriz’’ dedi.

 

UCİM Genel Hukuk Koordinatörü Av. Emel Aydoğan ise “Yıllardır süregelen bir istismarın en ağır şeklini bu davada gördük ne yazık ki .. . İhbarın geldiği gün, UCİM ihbar avukatları olarak, iddianameyi okuduğumuzda kanımız dondu . Detaylar tüm dünyayı ayağa kaldıracak boyuttaydı. Dosyayı başından sonuna kadar talip ettik. Dava sürecindeki adli tıp raporları, uzman görüşler, psikiyatristlerce hazırlanan raporlar, çocuğumuzun tedavisinde kullandığı ilaçlar istismarın, yıllardır devam ettiğini belgeler nitelikteydi. Çocuğumuz, yaşadığı istismar nedeni ile ağır bir travmatik süreç yaşadı. Bugün verilen karar ile, o da artık huzurla ve korkusuzca uyuyacaktır. Çocuklar geleceğimizdir ve biz geleceğimizi korumaya ant içtik. Bu tür eylemi gerçekleştiren sapkın kişilerin, bir çocuğun yüzündeki gülümsemeyi söndürmelerine izin vermeyeceğiz.“ dedi.

Continue Reading
Advertisement FDGFGFGFGFGF
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Dogus tv