Connect with us

Siyaset

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş; “Başörtülü hanımefendilerin yüzde 50’si oy tercihlerinde AK Parti demiyor”

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş; “Başörtülü hanımefendilerin yüzde 50’si oy tercihlerinde AK Parti demiyor”

 

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı, Hüseyin Baş katıldığı Televizyon programında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘başörtüsü’ açıklamasına değindi. Hüseyin Baş, “Bugün Türkiye’de başörtülü insanların oy tercihini bir anketle sorgulayalım desek, başörtülü hanımefendileri yüzde ellisi AK Parti demiyor. Bakın yarısından da aşağıdır.”  dedi.

BTP Genel Başkanı Baş, TELE1 ‘de Enver Aysever’in Ayrıntılar programına konuk oldu. Hüseyin Baş, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının ardından Meclis gündemine taşınan başörtü tartışmalarına ilişkin “Türkiye’de şu anda başörtü sorununu olmadığını söyledi. Hüseyin Baş, “Ben şu anda Türkiye’de başörtülü bir bireyin bir hanımefendinin bir baskıya maruz kaldığını, bir şey yapamadığını gözlemlemiyorum.  Bugün hakim olabiliyor, öğretmen olabiliyor, kamuda çalışabiliyor, sokakta gezebiliyor. Dolayısıyla başörtü ile ilgili Türkiye’de şu anda yaşanan bir sorun yok.” dedi.

“Başörtü ile ilgili Türkiye’de şu anda yaşanan bir sorun yok”

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş “Bugün başörtü tartışmaları da tekrar alevlendi. Çok enteresan bir biçimde. Dolayısıyla burada anlamamız gereken şu; bu toplum rahatlıkla huzurlu, huzuruyla birlikte her şeyi yaşayabilecek toplum olması gerekiyor. Eğer bu toplumu bu noktaya getirebilirsek, herkese kimseye karışmadan bir hayat yaşatabilirsek. Bu toplum barışacaktır ama baskı yaptığınız her alandan patlama olacaktır. Bugün sosyal medya yasası konuşuluyor. Aynı hikaye burada da geçerli”. “Ben şu anda Türkiye’de başörtülü bir bireyin bir hanımefendinin bir baskıya maruz kaldığını, bir şey yapamadığını gözlemlemiyorum bugün hakim olabiliyor, öğretmen olabiliyor, kamuda çalışabiliyor, sokakta gezebiliyor. Dolayısıyla başörtü ile ilgili Türkiye’de şu anda yaşanan bir sorun yok” dedi.

“Bugünkü tartışma başörtülülere de bir hakaret”

Baş “Benim eşim de başörtülü, annem de başörtülü ve biz toplumda bir rahatsızlık yaşamıyoruz ki, burada benim daha farklı  ve eksik gördüğüm bir şey var aslında. Bugünkü tartışma başörtülülere de bir hakaret. Neden şimdi siz bir partinin genel başkanı olarak bir temsilci olarak bir siyasal ideolojinin veya fikrin temsilcisi olarak ne yapıyorsunuz? Size ait olmayan fikirdeki insanları kendinize yakınlaştırmak istiyorsunuz? Bu yüzden diyorsunuz ki ben şu insanlara özgürlük tanıyacağım. Peki siz nereden biliyorsunuz bu insanların tamamının AKP’li olduğunu, bu insanların tamamının cumhur ittifakında olduğunu, bu insanların tamamının Atatürk’e karşı veya Atatürk oluşumuna karşı olduğunu. Cumhuriyete karşı olduğunu veya Türk devletiyle kavgası olduğunu. Nereden çıkardınız böyle bir şey yok ki?”

“Başörtülü hanımefendileri yüzde ellisi AK Parti demiyor”

Hüseyin Baş “Kemal Kılıçdaroğlu bir strateji yapmış, bunu başarır başarmış bilemiyorum bir kalıba da sokmayalım ama kendisine yakın insanların onu eleştirmesi yapmaya çalıştıysa zaten engelliyor. Orada öyle bir durum var, destek olsanız belki başaracak ben bir farklı görüş olarak bunu söylüyorum. Diyorum ki bu insanlar esasında AK Partili değil. Bunu anlamamız lazım. Ben size çok net bir şey söyleyeyim. Bugün Türkiye’de başörtülü olup oy tercihini insanları bir anketle sorgulayalım desek, başörtülü hanımefendileri yüzde ellisi AK Parti demiyor. Bakın yarısından da aşağıdır. Bu benim gözümde o insanları da bir ötekileştirmek. O insanları da bir yere itmek, o insanları da bir kutba dahil etmek değil ki. Ben bunu yaşıyorum, ben bunu ailemde yaşıyorum, çevremde yaşıyorum ve biz yani şunu da söyle yemek lazım başörtülü. Ben size çok şikayetlerden birini söyleyeyim. Başörtülü insanlar diyor ki ya bir yere gidiyoruz, hepimize AK Partili gözüyle bakıyorlar. Biz affedersiniz ama nefret ediyoruz diyorlar. Şimdi niye bunları bir yere koyuyorsunuz?”

“Başörtüsü bir bayrak değildir”

Baş “Bu biraz da cinsiyetçi bir yaklaşıma da gidiyor. Nasıl gidiyor Mesela burada kamu kurumlarında başörtülü insanlar özgürce girsin girmesin gibi. Bunun erkek kısmı ne yapacaksınız? Yani erkek başını örtmüyor ama başka bir dünyada yaşıyor, başka bir düşünceye sahip. Belki Cumhuriyet ilkelerine aykırı, belki anayasaya baş kaldırır vaziyette bu da mümkün. Onu siz Yargıtay Başsavcısı yapabilirsiniz. Ama siz cumhurbaşkanı yapabilirsiniz ama siz onu başbakan yapabilirsiniz, haberiniz olmaz, haberiniz olmaz. Yani bu zaten sonuç olarak şunu demek istiyorum. Ben muhafazakar çevreyi tanıyan biri olarak söylüyorum. Başörtüsü bir bayrak değildir. bunu bayrak gibi ne seküler kısmın ne laik kısmını ne muhafazakar kısmı sallaması doğru değil. Bunun suistimal edilmesi de doğru değil. Bu bir yaşayış biçimi. Bu bir inanç biçimi. Dolayısıyla bunun üzerinden siyaset yapma gerçekten hoş bir şey değil. Yani bu o insanlara da hakaret. Ha diyeceksiniz ki bu insanlar manipüle ediliyor. O zaman biz şunu konuşalım, insanımızın manipüle edilemeyeceği bir eğitim sistemini nasıl oluştururuz bunu konuşalım. Bunu çözdüğümüz zaman problemi çözebiliriz.” diye konuştu

Continue Reading
Advertisement FDGFGFGFGFGF
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Dogus tv