Connect with us

Genel

İBB Başkanı İmamoğlu davasında karar bekleniyor: ‘Siyaset yasağı’ ile karşı karşıya kalabilir

İBB Başkanı İmamoğlu davasında karar bekleniyor: ‘Siyaset yasağı’ ile karşı karşıya kalabilir

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davanın duruşması bugün görülüyor. Duruşmaya saat 16.00’ya kadar ara verildi. Hakkında 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istenen İmamoğlu, yaşanan gelişme sonrası 16 milyon İstanbullunun evi Saraçhane’dir. İstanbul ve Türkiye, iradesine daha önce nasıl sahip çıktıysa bugün de çıkacaktır. Karar ne olursa olsun, kâh sevincimizi kâh irademizi göstermek adına herkesi saat 16.00’da Saraçhane’ye davet ediyorum çağrısında bulundu.
Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasında savcı, İmamoğlu’na 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası verilmesini ve Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “siyasi yasak” içeren 53. maddesinin de uygulanmasını istiyor.
Sanık avukatlarının önceki duruşmada delillerin tam araştırılmadığını öne sürerek reddi hakim talebinde bulunduğunu hatırlatan mahkeme hakimi, reddi hakim talebinin üst mahkeme tarafından reddedildiğini tutanağa geçirdi. Duruşmada tanık olarak dinlenilen Ekrem İmamoğlu’nun basın danışmanı Murat Ongun ve siyasi danışmanı Necati Özkan İmamoğlu’nun hiçbir zaman YSK ve YSK üyelerine yönelik herhangi bir açıklamasının olmadığını savundu.
Esasa ilişkin mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, daha önce verdiği mütalaayı yinelediğini belirtti. Mütalaada, İmamoğlu’nun “kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret” suçundan 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.
Ekrem İmamoğlu’nın avukatı Kemal Bolat, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmediklerini belirterek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun tanık olarak dinlenilmesini istedi. Hakim, Soylu’nun tanık olarak dinlenilmesi talebini de reddetti. Sanık avukatları mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etti.
Hakim ise savunmaların hazırlanması için yeterli sürenin önceki celselerde verildiğini ifade ederek bu talebi de reddetti. Bunun üzerine sanık avukatları savunmalarını hazırlamak için duruşmaya ara verilmesini talep etti.
Hakim, sanık avukatlarının savunmalarını hazırlaması için duruşmaya saat 16.00’ya kadar ara verdi.
Hakkında 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası talep edilen İmamoğlu, kendisine iki yıldan fazla bir ceza verilmesi halinde ‘‘siyaset yasağı’’ ile karşı karşıya kalabilir.

İmamoğlu’ndan, Saraçhane’ye davet

Öte yandan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter’dan yaptığı açıklamada İstanbulluları saat 16.00’da Saraçhane’ye davet etti. İmamoğlu paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Ekrem İmamoğlu’nun Saraçhane çağrısına yanıt vererek, “Ankara’dan yola çıktım, Saraçhane’de görüşürüz” dedi.

İmamoğlu’nun Saraçhane çağrısından sonra Metro İstanbul’dan yapılan açıklamada, sefer sıklıklarının artırıldığı belirtildi. 

 

 

Continue Reading
Advertisement FDGFGFGFGFGF
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Dogus tv