Connect with us

Genel

İran’da Mahsa Amini’nin ölümü nedeniyle düzenlenen protestolarda ölenlerin sayısı dokuza yükseldi.

İran’da Mahsa Amini’nin ölümü nedeniyle düzenlenen protestolarda ölenlerin sayısı dokuza yükseldi.

İran’da onlarca kişinin yaşamını yitirdiği protestolar Dünya basınının gündemine oturdu. Gazeteler protestoları ve İranlı siyasetçilerin tepkilerini dikkatle takip ediyor. 

İran İslam Cumhuriyeti’ndeki özgürlükler ve yaptırımlardan sarsılan ekonomi de dahil olmak üzere birçok konu toplumda öfke patlamasına neden oldu. Kadınlar protestolar sırasında peçelerini sallayıp yaktı, bazıları da protesto alanlarında saçlarını kesti.

Mahsa Amini”nin cenazesinde başlayan protestolar, güvenlik güçlerinin protestoları bastırmaya çalışması nedeniyle ülkenin neredeyse tamamına yayıldı.

Ülkede 48 milyon kişinin kullandığı ve genelde sosyal medya yasaklarına maruz kalmayan Instagram’ın kapatıldığını duyuruldu. İnternet erişimi kısıtlanan İran’da WhatsApp’a da sınırlı erişim sağlandığı bildirildi.

Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney, 1980-88 İran-Irak savaşını anmak için Çarşamba günü bir konuşma yaptı, su kıtlığı nedeniyle geçen yıl sokak çatışmalarından bu yana İran’da düzenlenen protestoların en büyüğü olan Amini için başlayan protestolardan ise bahsetmedi.

Hamaney’in yardımcısı bu hafta Amini’nin ailesine başsağlığı diledi, davayı takip edeceği sözünü verdi. Hamaney’in, Amini’nin ölümünden etkilendiğini ve acı çektiğini söyledi.

IRNA haber ajansı, güneyde Şiraz kentinde düzenlenen gösterilerde yaralanan bir polisin hayatını kaybettiğini duyurdu.

IRNA’nın geçtiği habere göre, “Bazı kişiler polislerle çatıştı ve bunun sonucunda polis yardımcılarından biri öldü. Bu olayda dört polis memuru da yaralandı” ifadelerine yer verdi.  Şiraz’da 15 protestocunun tutuklandığını bildirdi.

Protestolar sırasında 1979 devriminden sonra İslam Cumhuriyeti’ni kuran Ayetullah Humeyni’nin resimleri yırtıldı

ISNA haber ajansı ise, birçok şehirde 12 ambulansın saldırıya uğradığını, bankaların ve kamu mallarının zarar gördüğünü Tahran’da yüzlerce kişinin Tahran Üniversitesi’nde “diktatöre ölüm” diye bağırarak miting yaptığını duyurdu

Devlet medyası ve resmi yetkililer, protestoları “devrim karşıtı unsurlar” tarafından gerçekleştirilen ayaklanmalar olarak nitelendirdi.

 

 

 

Continue Reading
Advertisement FDGFGFGFGFGF
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Dogus tv