Connect with us

Genel

KARTAL İHH BASINLA BULUŞMA TOPLANTISI DÜZENLEDİ

KARTAL İHH BASINLA BULUŞMA TOPLANTISI DÜZENLEDİ

 

İHH Kartal Temsilciliğinde 2020-2022 yıllarında başkanlık yapan Turan Özkan’dan görevi devralan Yusuf Ayyıldız basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu.

Kahvaltı sonrası basınla sohbet havasında geçen toplantıda Kartal İHH’nın geçmişi, faaliyetleri,  başarıları ve projeleri konuşuldu.

İHH Kartal Temsilcisi Yusuf Ayyıldız; İHH (İnsani Yardım Vakfı)’nın, 1992 yılında ortaya çıkan Bosna Savaşı’na kayıtsız kalamayan gönüllülerin başlatmış olduğu insani yardım çalışmalarının, 1995 yılında vakıf olarak kurumsal yapılanması ile önce İstanbul’da sonra tüm Türkiye’de teşkilatlandığını anlattı.

Ayyıldız; İHH İnsani Yardım Vakfı; savaş, işgal ve doğal afetler sebebiyle sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor; ayni ve nakdi yardımların yanı sıra kalıcı projelerle de ihtiyaç sahiplerini destekliyor dedi.

Yusuf Ayyıldız; Acil yardım, sosyal yardım, eğitim ve sağlık yardımlarının yanı sıra insan hakları ihlallerini önleme konusunda da faaliyetlerin sürdüğü, hak ihlali yaşanan coğrafyaların gündeme taşınması, toplumumuzdaki kanaat önderlerinin yaşanan mağduriyetlerden haberdar edilmesi ve bu konuda duyarlılık oluşturularak çözüme yönelik somut adımlar atılması da İHH’nın öncelikleri arasında yer alıyor dedi.

Düzenli olarak gerçekleştirdiği Ramazan ve Kurban yardımlarının yanı sıra; savaş, işgal ve doğal afetler nedeniyle mağdur olan coğrafyalarda kalıcı projeler’in hayata geçirildiğinden bahseden Ayyıldız; Kalıcı konut ve eğitim merkezi inşası, su kuyuları ve sağlık merkezleri açılması bu projelerden bazıları dedi. İHH İnsani Yardım Vakfı’nın dönemsel olarak gündeme taşıdığı kampanyalar vesilesiyle mağdur coğrafyaların sorunları kamuoyuna duyuruluyor, hayırseverlerin desteğiyle birçok ülkede önemli projelerin gerçekleştirilmesine yardımcı olunuyor dedi.

İHH Asya’dan Afrika’ya, Balkanlar’dan Uzakdoğu’ya dünyanın farklı bölgelerinde hayata geçirdiği çalışmaların yanı sıra Türkiye’de de ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor. Sivil kuruluşların, toplumun inşasında üstleneceği etkin rol için iyi bir örneklik teşkil eden İHH İnsani Yardım Vakfı, doğal afetler sonucu ortaya çıkan mağduriyetleri giderme konusunda çalışıyor; eğitim yardımları, Ramazan ve Kurban yardımları, arama kurtarma ve yetim destekleme çalışmaları gibi projelerle Türkiye’deki yardım faaliyetlerini sürdürüyor.

Faaliyette bulunduğu coğrafyalarda kalıcı projeler hayata geçirmeyi önceleyen, T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından “Kaynaklarını En İyi Kullanan Vakıf” olarak tanımlanan ve TBMM Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülen Vakıf, 123 ülkede acil yardım, sağlık, eğitim, gıda, barınma vb. sosyal yardım alanlarında projeler gerçekleştiriyor.

Kartal İHH kuruluş ve yönetiminde görev alan İlhan Ocak gönüllü çalışma yeri olan ve bununla birlikte dünyada en çok iş yapan tek vakıf olan İHH’nın faaliyetlerinin duyurulması konusunda basın mensuplarıyla düzenli olarak bir araya geleceklerini söyledi.

Genç İHH Sorumlusu Musa Harun PİROL, genç gönüllülerin dikkatini çekecek faaliyetlerle insani yardıma önem verecekleri faaliyetleri yapmaya çalıştıklarını söyledi. İHH gönüllülerine sembol olmak ve abi kardeş yakınlığıyla gönüllü çalışmaların yürütülmesinin önemini belirtti.

Teşkilat ve gönüllü sorumlusu Muhammed Ali Yardımcı,  yardıma muhtaç kişilerin veri güvenliğinin kutsal olduğundan bahsetti. Yardım edilmesi gereken kişilerin teşhir edilmeden tespit edilmesinin önemini vurgulayan Yardımcı, insanların muhtaçlığının reklam malzemesi yapılmaması gerektiğini söyledi.

Yusuf Ayyıldız; İHH kartal temsilciği olarak bizlerde şubemizin açıldığı ilk günden itibaren kartal ilçemizdeki gönüllü ve hayırseverlerimiz ile birçok faaliyeti hayata geçirmiş bulunmaktayız diyerek gerçekleştirilen faaliyetleri açıkladı.

Kartal Temsilciliği olarak

İhtiyaç sahibi kayıt sayısı; 1084,  634 aktif ihtiyaç sahibi (76 sı yetim aile)

Kartal ilçeden sahiplenilen yetim sayısı; 37

Kartal da ikametlilerin sahiplendiği yetim sayısı; 1.261 

Erzak yardımı yapılan aile sayıları;

2020- 450 ad.

2021- 550 ad.

2022- 650 ad.

Diğer yardımlar ve sayılar ilçe olarak;

2020- 127 katarakt ameliyatı, 608 kurban, 426.500 zekât, 5 su kuyusu

2021- 140 katarakt ameliyatı, 418 kurban, 567.632 zekât, 4 su kuyusu

2022- 64 katarakt ameliyatı, 377 kurban, 688.484 zekât, 6 su kuyusu

Son 1 yılda tamamlanan projeler (Kartal) ve rakamları veya adetleri proje içeriğine göre;

İhtiyaç sahibi ve yetimler için 200’e yakın bayramlık kart dağıtıldı ve 50 aileye et dağıtımı yapıldı

Un Desteği -Kış Kampanyası Suriye

Fidan Ekimi Projesi Afganistan

Risale Okulu 2021-2022 Sosyal Nakdi Destek ve Eğitim Destek Projesi

Muhtaç Öğrencilere Kırtasiye Seti Dağıtımı

Burkina Faso Dokuma Tezgâhı Dağıtımı

Yetimhane İftar-Sahur Projesi

Sri Lanka Okul Projesi

Bazı projelerdeki standart bağış bedelleri;

Katarakt ameliyatı için 75 Dolar

Un- çuval 520 TL 1 tır 260.000 TL

Su kuyusu- 3000 Euro

Kur’an- 75 TL

Yetim sponsorluğu- aylık 250 TL yıllık 3000 TL

Kurban- 2000 TL

(Kurban çalışmaları hariç bu fonlara 5-10 TL gibi miktarlarda bağış yapılabilir)

SMS Bağışlar

BAGIS, SURIYE, UN, KATARAKT, SU, FILISTIN, YETIM, ARAKAN, ACIL gibi kelimeler yazarak 3072 hattına SMS göndererek 10 TL4072 hattına SMS göndererek 50 TL bağışlanabiliyor.

0212 631 21 21 numaralı telefondan günün her saati kredi kartıyla telefonla tuşlama yaparak (IVR sistemiyle) de bağış yapılabiliyor.

 

İHH KARTAL 2022-2023 YÖNETİM KURULU LİSTESİ
YUSUF AYYILDIZ TEMSİLCİ
MUHAMMED ALİ YARDIMCI TEŞKİLAT VE GÖNÜLLÜ SORUMLUSU
TURAN ÖZKAN YETİM BİRİM SORUMLUSU
MURAT YAVUZER ACİL YARDIM BİRİMİ SORUMLUSU
MUSA HARUN PİROL GENÇ İHH SORUMLUSU
FATİH GÜLHAN GENÇ İHH YARDIMCISI
SELİM BEKTAŞ FON TOPLAMA SORUMLUSU
İBRAHİM KOSİF AYNİ YARDIM SORUMLUSU
SELİM AKYILDIZ SEKRETERYA SORUMLUSU
ZİYA DURSUN TANITIM MEDYA SORUMLUSU
MAHMUT BALTA EĞİTİM BİRİMİ SORUMLUSU
ENSAR MACİT AYNİ YARDIM YARDIMCISI
ABDULLAH TANGAL KUMBARA SORUMLUSU
YUNUS GÜLHAN YÖNETİM KURULU ÜYESİ
İLHAN OCAK KURUMSAL İLİŞKİLER SORUMLUSU
HÜSEYİN AYÇİÇEK YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Toplantı sonrası İHH temsilcileri ve basın mensupları hep birlikte fotoğraf çektirdi.

Continue Reading
Advertisement FDGFGFGFGFGF
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Dogus tv