Connect with us

BELEDİYE

Korumanın Başkentinde Kadın El Emeği Festivali

“Korumanın Başkentinde Kadın El Emeği Festivali”

Kadın üreticilerin dijital satış, kooperatifleşme gibi yeni fikirler edinebilmesi için Safranbolu Belediyesi tarafından düzenlenen ve 3 gün devam eden Kadın El Emeği Festivali tamamlandı. Yoğun katılımla gerçekleşen festival Safranbolu kapalı pazar alanında yapıldı.

İlk kez organize edilen ve gelenekselleşecek olan Festival’de kadınların el emeğiyle yaptığı gıda ürünleri, masa örtüleri, çantalar, bijuteri ürünleri, örgü ürünleri, taş boyama gibi birçok ürün tezgâhlarda yerini alırken festivalin açılış konuşmasını yapan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, daha önce de Kadın Üretici Pazarı projesini hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Sadece bu bölgede üreten kadınları değil çevre ilçelerde de çevre illerde de bu tür yetenekleri olan üreten kadınları bir araya getirmek amacıyla da Kadın El Emeği Festivali’mizi oluşturduk. Bu ilk olsa da festivali geleneksel hale getirip kadınlarımızı bir araya getireceğiz.” dedi.

Başkan Köse, kadınların hobi kurslarının yanı sıra hayatın içine katabilecekleri farklı meslek kursları açacaklarını vurgulayarak, “Elektrik, boya, su tesisatı gibi her türlü işi kadınlarımız yapabilir. Bunu biliyoruz. Kadının elinin değdiği her yer güzelleşir ve yaptığı işi en lâyığıyla yapar. Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla kadınlarımıza meslek edindirme kursları açacağız.” ifadelerini kullandı.

Festival çerçevesinde uygulamalı eğitimlerin de yapılacağının altını çizen Başkan Köse, “Eğitime çok önem veriyoruz. Bu anlamda Belediyemiz bünyesi kapsamında da kadınlarımıza yönelik çeşitli eğitimlere devam ediyoruz.” diye konuştu. Festivale katılım sağlayan emekçi kadınlar ve konuklarla birlikte açılış kurdelesini kesen Başkan Köse, tezgâhları tek tek gezerek ürünleri inceledi.

Ardından, e-ticaret yapan firmalara hizmet veren Ideasoft tarafından, ticaretin dönüşümüyle ve internet satışının nasıl yapıldığıyla ilgili sunum yapıldı. Ekip, sunumda sonra Hanımevi’nde kadın üreticilerin sorularını yanıtladı.

Devamında, kadın üreticilerle üretime katkı sağlamaya yönelik çalışmalar yapan kadınlarinelinden.com tarafından sunum yapıldı. Sunumda, kooperatifleşmeye dikkat çekilerek, kadın üreticilerin eğitimler ve danışmanlıkla destekçisi olunduğu söylendi.

Çömlek atölyesi, çocuklar için oyun köyü ve çeşitli eğlenceler, yarışma ve sürpriz hediyelerin yer aldığı etkinliklerin sonunda, geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan En Güzel Balkon – Bahçe ve Vitrin yarışmalarının ödülleri verildi.

Festival 3 gün boyunca yerel sanatçıların sahne aldığı konserlere de ev sahipliği yaptı.

  

Continue Reading
Advertisement FDGFGFGFGFGF
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Dogus tv