Connect with us

Genel

Mersin’de Tece Polisevi’ne Silahlı Terör Saldırısında Bir Polis Şehit Oldu, 4 Yaralı

Mersin’de Tece Polisevi’ne Silahlı Terör Saldırısında Bir Polis Şehit Oldu, 4 Yaralı

Mersin’in Mezitli ilçesinde Pazartesi günü 23.00 sıralarında lüks otomobille Tece Polisevi önüne gelen iki kadın PKK’lı terörist tarafından, uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Açılan ilk ateş sırasında 2 polis memuru yaralandı, çıkan çatışma sonucu yaralanan iki kadın terörist, çantalarında taşıdıkları bombalar ile kendi yaşamlarına son verdi.

Polisevi çevresinde yapılan incelemede içerisinde bomba bulunan bir başka çanta ise uzman polisler tarafından imha edildi.

Çatışma sırasında evinin balkonunda oturan bir kadın vatandaş, vücuduna isabet eden kurşunla, 2 kişi ise patlama sırasında yüksekten düşme sonucu yaralandı. Hastaneye sevk edilen sivillerin hayati tehlikelerinin bulunmadığı öğrenildi.

Saldırı sırasında açılan ilk ateşle yaralanan ve durumu ağır olan polis memuru Sedat Gezer, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Diğer yaralı polis memurunun ise ameliyatının başarılı geçtiği bildirildi.

Polisevine düzenlenen terör saldırısı, güvenlik kamerasında

Görüntüde, sırtlarında çanta bulunan 2 kadın terörist, polisevine yaklaştıklarında içlerinden biri polis noktasına doğru ilerledi. Kulübeye yaklaştığında arkasına gizlediği silahı çıkaran kadın terörist, silahını art arda ateşledikten sonra diğer saldırganın yanına geldi. 2 terörist bu sefer otomatik silahlarla ateş açarak bir kez daha polis noktasına doğru ilerledi. Bu sırada güvenlik güçleri çatışmaya karşılık verdi. Çatışma sırasında teröristlerden biri vurularak yere düştü. Diğer terörist kaçarak, kameranın görüş açısından çıktı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Kimliği belirsiz silahlı kişilerin Türkiye’nin Mersin ilinde bir polis karakoluna saldırdığını ve bir polisin şehit olduğunu söyledi.

Soylu, “Bu saldırının arkasında hangi terör örgütünün olduğunu zaten biliyoruz” dedi “Polisevimize bir terör saldırısı yapıldı. İki kadın terörist, çantalarıyla birlikte, anlaşılıyor ki daha önce tespit ettikleri bir şekilde hemen polisin nöbet tuttuğu kulübeye yönelerek ateş ediyor. Orada bir çatışma çıkıyor. Çatışma devam ederken, hemen bu bölgeye yakın 4 bekçi arkadaşımız bir araçla acil şekilde intikal ettikten sonra iki teröristle onlar da çatışmaya giriyorlar. İki kadın terörist, bu çatışma esnasında yaralanıyor. Ardından çatışma devam ederken, iki ayrı patlama sesi geliyor. Kendi sırtlarına koymuş oldukları ve patlayıcı olan, yaralanınca, kaçamayacaklarını anlayınca kendilerini patlatıyorlar. Bu esnada bir polis memuru arkadaşımız ağır yaralanıyor. Ötekisi de yaralanıyor ama diğer polis memuruz kadar ağır değildi. Ağır yaralanan arkadaşımızı hastaneye getiriyorlar ama maalesef kurtarılamıyor, şehit oluyor. Diğer arkadaşımız başarılı bir ameliyat geçirdi. Herhangi bir hayati tehlikesi yok. Yine bunun yanı sıra bir sivil vatandaşımız, bir hanımefendi verilen bilgi çerçevesinde balkonda otururken bir kurşun da ona isabet ediyor. Onun da şükür hayati tehlikesi yok. Ameliyatı bittiği konusunda bir bilgimiz oluştu. İki kişi de yine sivil vatandaşımız, onlar da patlamanın tesiriyle yüksekten atlama gerçekleştiriyor. Durumları iyi. Bir evladımız şehit oldu. Allah rahmet eylesin.”

Bakan Soylu, konuyla ilgili ilk başta elinde pompalı tüfek olan bir kişi gözaltına alındığını ancak, konuyla ilgili bir yakınlığının olup olmadığı konusunda şüphelinin sorgusunun sürdüğünü anlattı. Bunun dışında teröristlere yardım ve yataklık yapanlarla ilgili de gerekli çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Soylu, saldırı için Mersin’in seçilme sebebinin ise kimliği kısmen tespit edilen teröristin Mersin’i iyi bilmesinden kaynaklandığını dile getirdi. Soylu, “Şunu milletimiz de bilsin, herkes bilsin; bu olayla ilgili kimin bağı varsa, kim bu teröristlerin gelmesine vesile olmuşsa biz onları bulur, gereğini yaparız” dedi.

Saldırı ile ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Mersin ili Mezitli ilçesi Tece Polisevi’ne yapılan saldırıda yaralanan polislerimize Rabbimden acil şifalar diliyorum. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, adli soruşturma başlatmıştır. Saldırı bütün boyutlarıyla araştırılmakta ve soruşturulmaktadır” ifadelerine yer verdi. Teröristlere yardım ettiği şüphesiyle aranan araçla ilgili bilgiler ise çevre illerin emniyet birimleriyle paylaşıldı. Araçta bulunan şüphelilerin yakalanması için geniş çaplı operasyon sürdürülüyor dedi.

İçişleri Bakanlığı’nca, Mersin’in Mezitli ilçesinde polisevine düzenlenen saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden birinin ‘Zozan Tolan’ kod adlı Dilşah Ercan olduğunun belirlendiğini açıklandı. “Teröristin; PKK/KCK terör örgütünün gençlik yapılanması içerisinde faaliyette bulunduğu, terör örgütü faaliyetlerinden dolayı cezaevine girip çıktığı, örgütün kırsal yapılanmasına 2013 yılında Mersin’den katıldığı, Irak’ın kuzeyi, Kandil’de eğitim aldığı ve örgütün sözde özel güç yapılanması içerisinde faaliyet gösterdiği tespit edildi. Ayrıca, terörist hakkında metropollerde eylem amaçlı gönderilecek hazır kadrolar arasında yer aldığı şeklinde istihbari bilgilerin bulunduğu belirlendi” denildi.

© AP Fotoğraf / H. Onur Sandal

Continue Reading
Advertisement FDGFGFGFGFGF
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2021 Dogus tv